Πρόσκληση | Δύο εισηγήσεις από τον Β. Γκανιάτσα, Καθηγητή ΕΜΠ

29/01/2017

Στο πλάισιο των παρουσιάσεων των ειδικών προσκεκλημένων για τον φετεινό Σχεδιασμό με θέμα : "ΟΙ ΛΟΦΟΙ:Φιλοππάπππου, Πνύκας και Νυμφών ",πρόκειται για το δεύτερο Αρχαιολογικό ανοιχτό Πάρκο της Αθήνας μετά την Ακαδημία Πλάτωνος, θα χαρώ πολύ να σας δω, την ερχόμενη Τρίτη 31/1 και ώρες 5-8 μμ στον γνωστό χώρο μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ‘ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ:ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ, ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ’

ΜΑΘΗΜΑ: ‘Θέμα Σχεδιασμού’ (Υπεύθυνος: Ι. Πατρώνης)

Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2017 / Δύο Προσκεκλημένες εισηγήσεις από τον Β. Γκανιάτσα, Καθηγητή ΕΜΠ.

Γενική Θεματική Περιοχή: Ο Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός ως Ερμηνεία Αρχαιολογικών Χώρων
Εισήγηση 1η: Αστρογεωφυσικός περίπατος στο Λόφο των Νυμφών
Εισήγηση 2η: Αρχαιολογικό Πάρκο των αρχαίων Πυλών του Πειραιά

Οι 2 παρουσιάσεις αφορούν στα θεωρητικά και φιλοσοφικά ζητήματα που ανακύπτουν στην προστασία, ανάδειξη και αξιοποίηση των αρχαιολογικών χώρων, ως διαχείριση αξιών της πολιτισμικής και φυσικής κληρονομιάς στον ορίζοντα των σημερινών αξιών. Η τεκμηρίωση, η κριτική ανάλυση και κυρίως η ανασύνθεση των αξιών των αρχαιολογικών χώρων μέσα από ερμηνευτικές θεωρήσεις και παρεμβάσεις αρχιτεκτονικού και αστικού σχεδιασμού αποτελούν του αναγκαίους όρους προστασίας, ανάδειξης και συνολικής διαχείρισής τους

Θα παρουσιαστούν αναλυτικά δύο παραδείγματα αρχαιολογικών χώρων, οριακών ως προς το βαθμό συμπύκνωσης αξιών που παρουσιάζουν, αλλά και συμπληρωματικών μεταξύ τους όσον αφορά την ιδιαίτερη ταυτότητά τους και τη εξίσου ιδιαίτερη σχέση τους με το περιβάλλον τους: ο λόφος των Νυμφών και η περιοχή των Αστικών Πυλών του Πειραιά, όπου οι αρχιτεκτονικές παρεμβάσεις σε όλες τις κλίμακες σχεδιασμού επιχειρούν να ερμηνεύσουν τους τόπους της αρχαιότητας μέσα από την έμπρακτη δράση του σχεδιασμού και της παρέμβασης ως ερμηνεία και πρόταση συνολικής ανάδειξης και διαχείρισης. Ο λόφος των Νυμφών συμπυκνώνει αξίες φυσικού περιβάλλοντος, μυθικού τοπίου, αρχαιολογικού χώρου και ιστορικού τόπου που φτάνει μέχρι τη νεώτερη ιστορία, ενώ η περιοχή των Πυλών αποτελεί έναν εμβληματικό αρχαιολογικό χώρο, τόπο σύγκλισης του αστικού ιστού και έργων υποδομής από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Βασίλης Γκανιάτσας, Καθηγητής Σχολής Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ / http://www.arch.ntua.gr/person/134
-Μέλος της ΕΔΕ & Διδάσκων του μεταπτυχιακού ‘Προστασία Μνημείων’ στο ΕΜΠ.
-Μέλος του συμβουλίου & Διδάσκων του μεταπτυχιακού ‘Heritage Management’ (Univ. Of Kent/UK – Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών -AUEB)

Για το αντικείμενο των παρουσιάσεων, μπορείτε να ενημερωθήτε στις παρακάτω συνοπτικές δημοσίευσεις :
Επίσης, θα γίνει αναφορά στο πολιτιστικό ένθετο της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ αυτήν την Κυριακή 29-1-2017

Σας περιμένω λοιπόν! Eννοείται βέβαια για όσους βρίσκονται εδώ τριγύρω...
Ευχαριστώ,

Γ.Πατρώνης